Paphiopedilum parishii
Synonim: Cypripedium parishii Rchb. f., Cordula parishii (Rchb. f.) Rolfe, Selenipedilum parishii André.
Występowanie:
Birma i Tajlandia. Rośliny te spotyka się w Birmie w regionie Wyżyny Shan na wysokości 1250-1370 m oraz w górach zachodniej i północnej Tajlandii. Paphiopedilum parishii rośnie zwykle na zboczach o wystawie wschodniej, w cieniu, przy niewielkim poziomie światła. Rośnie epifitycznie na środkowych lub dolnych gałęziach drzew, 3-5 m powyżej gruntu, ale rośnie także w grubych mchach na głazach lub na korzeniach paproci drzewiastych.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 37°C i 0°C. Średnia wilgotność waha się od 44% na początku wiosny do ponad 80% latem. Opady od 0 mm w styczniu do 284 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 21,7/7,2°C w styczniu do 29,4/18,8°C w czerwcu. Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum w lecie.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. W naturze rośliny te kwitną wczesnym latem.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów wynosi 2n = 26.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to duża roślina epifityczna lub naskalna, która może tworzyć gęste lub nieco rozrzucone wzdłuż kłącza skupiska przyrostów.
Pseudobulwy/łodyga:
Dość długi pęd jest otoczony dwurzędowo ułożonymi, obejmującymi go, podłużnie złożonymi podstawami liści.
Liście:
Liście mają do 45 cm długości i 4,0-7,5 cm szerokości. Każdy przyrost ma 5-8 rozłożonych do łukowato wygiętych liści, o kształcie podłużnym do paskowatego, z rozszczepionym wierzchołkiem, o kolorze jasno-zielonym. Wzdłuż środkowego nerwu mają wyżłobienie dając w przekroju kształt litery V, zwłaszcza przy podstawie.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 60 cm długości. Sztywny, wyprostowany pęd jest jaskrawo zielony i pokryty puszystymi włoskami. Przylistki są jajowate w kształcie, ostro zakończone, rozdęte, mają około 4 cm długości i okrywają owłosione zalążnie na około trzech czwartych ich długości.
Kwiaty:
4-8 w każdym kwiatostanie. Kwiaty mają do 17 cm wysokości i 12 cm średnicy. Płatek grzbietowy jest bladożółty z podłużnymi zielonymi żyłkami, a płatek dolny (synsepalum) jest podobny w kolorach do płatka grzbietowego. Płatki okółka wewnętrznego są zielone przy podstawie z kilkoma rozproszonymi czarniawymi plamkami, ale na górnej połowie stopniowo nabierają koloru czarniawej purpury z bladymi obrzeżeniami. Warżka jest intensywnie zielona, nasycona brązowawą purpurą. Jej boczne działki są intensywnie zielone i często mają brązowawo-purpurowe plamki. Płytka komory pyłkowej jest żółta z zielonym marmurkowym wzorkiem. Wyprostowany płatek grzbietowy ma długość 3-5 cm i szerokość do 2,5 cm. Jest on eliptycznie-podłużny, ma wąską podstawę, jest ostro zakończony, ze zgrubieniem na spodzie. Jego boczne krawędzie zawijają się do tyłu, a górna część blaszki wychyla się do przodu. Płatek dolny jest podobny, ale mniejszy niż płatek grzbietowy i ma 2 zgrubienia na spodniej stronie. Długie, paskowate płatki okółka wewnętrznego mają około 12 cm długości, 1,2 cm szerokości i są kilkukrotnie skręcone na całej długości. Przy podstawie są poziomo rozłożone, ale szybko zakrzywiają się w dół i zwisają. Warżka, która zwęża się w całkiem wąski wierzchołek, ma kształt odwróconego hełmu i dużą gardziel. Ma do 4,5 cm długości i do 2,3 cm szerokości oraz wąskie boczne działki, które zaginają się do środka. Płytka komory pyłkowej ma do 1,4 cm długości i 0,7-0,9 cm szerokości. Jest jajowato-podłużna z zatoczką na szerszej przedniej krawędzi i ze znacznym ząbkiem przy podstawie.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |